Legtöbbünknek a múlton való rágódás és a jövőn való aggódás teszi ki a hétköznapjainkat két rohanás között. Mérlegeljük, hogy egy-egy döntésünk hová vezethet, gondolkodunk rajta, hogy mi fog majd történni, holott valójában semmilyen ráhatásunk nincs a holnapra. Természetesen ebben az esetben nem a tudatos tervezésre gondolunk – amely nagyon is hasznos –, hanem alaptalan aggodalmainkra, amelyek egy-egy átdolgozott nap után a fejünkbe férkőznek. Ugyanígy az idő kerekét sem tudjuk visszafordítani, hogy valamit másképp csinálhassunk.
De hogyan előzhetjük meg azt, hogy elborítsanak minket a negatív gondolatok? Tavaszi számunkban már írtunk a méregtelenítés jótékony hatásairól. Érdemes a fizikai méregtelenítést lelki méregtelenítéssel is kiegészíteni, hiszen a böjti időszakban gondolataink kitisztulnak, és fogékonyabbak lehetünk a változásra. A szervezetünkben felhalmozódott méreganyagokkal együtt próbáljuk meg elengedni a minket mérgező gondolatainkat is: gondoljuk át, hogy kinek kellene megbocsátanunk, ki bántott meg minket, mik a félelmeink. A különböző meditációs technikák, köztük a mindfulness, segíthet a jelenben maradni, észrevenni a mindennapok szépségét, és kevesebbet aggódni azokon a dolgokon, amelyeket nem áll módunkban megváltoztatni. Igyekezzünk több időt tölteni a természetben, és próbáljunk meg eleget aludni.
„Ne zsúfoljátok tele lelketeket haszontalan gondolatokkal. Minek rágódni a múlton, elébe menni a jövőnek? Maradjatok a jelen pillanat egyszerűségében.” Buddha