A vízháztartás az energiaellátás mellett a legfontosabb építőeleme a teljesítőképességünknek. A forróságban végzett testi erőkifejtésnél különösen figyelni kell arra, hogy a teljesítőképesség akár a felére is csökkenhet dehidratáltság esetén. Így van ez még az edzett sportolóknál is. A növekvő vízvesztéssel az anyagcserénk lelassul, ezáltal csökken a teljesítményünk, és súlyos esetekben ez a szív- és érrendszerre is káros hatással van. Figyeljünk tehát arra, hogy megterhelés előtt eleget igyunk, szomjúságérzéssel ne kezdjünk mozogni. A folyadékszükségletünk természetesen függ a terhelés intenzitásától és időtartamától. Egy jó irányérték, ha 15 percenként 150 ml folyadékot veszünk magunkhoz.
Intenzív edzésnél a 25 °C már magasnak számít, 30 °C-nál vagy ennél melegebb időben kerüljük a hosszan tartó edzéseket. Az edzőruhák kiválasztásánál, főleg nyáron, figyelembe venni a hőszabályozó izzadás fontosságát. Az UV-védelemről se feledkezzünk meg! Minél könnyebb, lazább és világosabb az edzőruhánk, annál jobb. Jól szellőző cipőben és vékony zokniban fussunk. Aki több mint 20 percig sportol a napon, annak gondoskodnia kell egy jó légáteresztő sapkáról is.
Nyári melegben még fontosabb a vitaminban és ásványi anyagban gazdag táplálék, mint máskor, mert az izzadás során sok ásványi anyag távozik a szervezetünkből. Teljes értékű, de könnyű táplálékot (sok gyümölcs és zöldség) kell magunkhoz vennünk, hogy az ásványi anyag- és vitamin-raktárainkat újra fel tudjuk tölteni. Nagyszerűek ilyenkor a zöldséglevesek, mert a sok ásványi anyag mellett folyadékkal is ellátják a szervezetünket.
Nyáron a köztünk élő „pacsirta” típusú, korán kelő emberek előnyben vannak, mert ilyenkor a reggeli órák a legalkalmasabbak az edzésre. De a reggel nehezen kelők se aggódjanak, az esti órák is alkalmasak az edzésre, különösen egy hosszú munkanap után. A legmelegebb évszakban fokozottan érvényes, hogy ne 0-ról 100-ra akarjunk „gyorsulni” , hanem hagyjunk időt a szervezetünknek, hogy akklimatizálódjon, és inkább hosszabb, de kevésbé intenzív gyakorlatokat iktassunk be.
Ne csak hosszútávfutásban vagy klasszikus erőléti edzésben gondolkodjunk. Főleg nyáron adódik több alkalom, hogy mást is kipróbáljunk, például a jógát vagy a Pilates-t.
Ez volt az 5 legfontosabb tanács és még +1, ha túl meleg van a sportoláshoz, akkor a strand vagy a tó a megfelelő helyszín a mozgáshoz.