Kétségtelen, hogy a kirándulás, túrázás sokak kedvenc szabadidős elfoglaltsága. Így volt ez régen, a bakancsos turistáskodás korában, és így van ez ma is, noha többnyire korszerűbb terepcipőben járjuk a tájat, az erdőt, s mezőt. Az ősz erre a legjobb alkalom. Miért is? Hát először, mert már nincs olyan nagyon meleg (amitől oly nagyon szenvedtünk többször is az elmúlt nyáron), viszont még nagyon hideg sincs. Másodszor, mert az őszi szép idő gondoskodik a friss levegőről, a sárguló levelek pedig a gyönyörű tájról.
Egy-egy hosszabb kirándulás akár a távolabbi, magasabb hegyekbe nagyon egészséges, és frissítő. Különösen akkor, ha a család idősebb tagjainak is rendben van a szívük és vérkeringésük, nincs probléma a tüdejükkel sem. Ilyen feltételek mellett vidáman elindulhat a hegyekbe az egész família, s a gyönyörű környezetben „kitombolhatja” magát a család, és különösen annak ifjabb tagjai.
Ha kisebb gyerekekkel indulnak túrára, már az útvonal tervezésekor figyelemmel kell lenni rájuk (no és persze az idősebb családtagokra is), hogy a kiránduláson ne tegyük ki őket túl nagy terhelésnek! Különben könnyen elveszítik természetjáró kedvüket... Olyan útvonalat válasszunk, amely megfelel a család minden tagjának. A közös családi kirándulásokat a kisebb gyerekekhez kell igazítani: hároméves kor alatt nem a gyaloglás, hanem az együtt töltött idő, a friss levegő élvezete a legfontosabb.
Táborozzunk le, pihenjünk meg egy-egy szép helyen, a kicsiknek a pihenés nemcsak a fizikai, hanem a szellemi felfrissülését is szolgálja. Azon kívül a gyerekek kirándulás közben játszani is akarnak, nemcsak gyalogolni. S hiába, hogy egészségtelen élelmiszer a szalonna, azért egy hangulatos szalonnasütés kedvéért igenis kivételt tehetünk. A tűzrakás, majd a szalonnaszeletek sütögetése életre szóló élmény marad – kiment ugyan a divatból, de nagy kár, hogy a mai gyerekek közül már csak keveseknek jut a szalonnasütés füstös-zsíros-szaftos élményéből. Nem árt persze tisztában lenni a tűzgyújtás szabályaival, és ahogy egyébként is: semmivel sem veszélyeztetni a természetet, környezetünket.