A leggyakoribb látásgyengeség a rövid-, illetve a távollátás, mely sokaknál már gyermekkoruktól kezdve kialakulhat. Aztán a kor elõrehaladtával, a 40. életévtõl kezdve a természetes látóerõ – szinte mindenkinél – lassan csökkenni kezd.
Ezért idõben meg kell kezdeni a megelõzést, hogy látóerõnket megõrizzük. Fontos, hogy kerüljük a káros megterheléseket, és szemünket ellássuk a szükséges mikrotápanyagokkal. A szakorvosok már régóta feltételezik, hogy szemünk kielégítõ ellátása a lutein és zeaxantin nevû karotinoidokkal aktívan hozzájárulhat ahhoz, hogy megóvjuk és megõrizzük szemeink egészségét.
Védekezik a túlterhelés ellen
Érzékeny szemünk rögtön reagál, ha túlerõltetjük: ha órákon át vezetünk sötétben, vagy szünet nélkül a számítógép monitorját nézzük. A következmény: a szemek égnek és kivörösödnek, rosszul látunk és szemhéjunk majd leragad. Ezek mind a túlterhelés figyelmeztetõ jelei. Ezért rendszeresen tartsunk szünetet! Csukjuk be szemünket, és pihentessük. Télen is, a szikrázóan fehér havas világban óvni kell szemünket az erõs napsugárzástól – megfelelõ védelmet nyújtó napszemüveggel.
Veszélyes UV-sugarak
Az ultraibolya-sugarak agresszív kémiai anyagok keletkezését idézhetik elõ, amelyek károsíthatják a recehártyát. Ezek ellen az úgynevezett szabad gyökök ellen a szem maga is védekezik, többek között különleges mikrotápanyagokkal, melyek kettõs védelmet nyújtanak.
A lutein és zeaxantin nevû karotinoidok mintegy szûrõként („belsõ napszemüveg”) helyezkednek el a recehártya érzékeny csapjai elõtt és így megakadályozzák az UV-sugarak (napfény) behatolását. Ha ennek ellenére UV-, vagy más sugarak behatolnak a szembe, és szabad gyökök jönnek létre, a mikrotápanyagok „szabadgyök-megkötõként” mûködnek és ártalmatlanítják azokat.
Az öregedési folyamat elõrehaladtával azonban a kettõs védelem, tehát a szûrés és a szabad gyökök megkötése csökken. Ennek az az oka, hogy kevesebb mikrotápanyag kerül a szervezetbe.
Segítség a szemnek
Ügyeljünk tehát arra, hogy szemeinket ellássuk kielégítõ mennyiségû mikrotápanyaggal. A lutein és zeaxantin karotinoidok mellett különösen fontos az A-vitamin: hiánya súlyos bajhoz, farkasvaksághoz vezethet.
A 40. életév után évente egyszer fel kell keresni a szemorvost, akkor is, ha nincsenek sem tünetek, sem panaszok.
Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás. Különösen a gyümölcsök és a zöldségek tartalmaznak egészséges mikrotápanyagokat. Naponta legalább öt adag gyümölcsöt és zöldséget fogyasszunk!
Akik ezt az ajánlást nem tudják mindennap követni, a szemek számára fontos mikrotápanyagokat étrend-kiegészítõ által tudják bejuttatni a szervezetükbe.