cékla
Típus
GyógynövényMorfológia, Növény leírása
A cékla (Beta vulgaris var. Rubra) chenopodiaceae-libatopfélék családjába tartozik. Kétéves növény. Levelei az első évben tőlevelek, a második évtől pedig szárlevelek.
Húsos, leves karógyökeréből alakul ki a lilás-vöröses színű répatest, amely lehet gömbölyű, hengeres vagy lapos.
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás
Földközi tenger környékén őshonos. Elő-Ázsiából indult hódító útjára, mára már közkedvelt termesztet zöldségnövény.
Felhasznált növényi rész (drog)
Répatest, szárlevelek.
Hatás, Terápiás felhasználás
Vérképző, növeli az ellenállóképességet, roboráló.
Legfontosabb tartalmi és ható anyagok
Jellemző anyaga: a betain-glükozid, és az antociánok, jelentős a niacin, folsav, biokin, B1,B2,B6 és C-vitamin tartalma. Kiváló kálium (K), kalcium (Ca), silicium (Si), magnézium (Mg) forrás. Ezen kívül tartalmaz még a nyomelemek közül rezet (Cu), cinket (Zn), mangánt (Mn), ként (K), jódot (J), kobaltot (Co), krómot (Cr) és nikkelt (Ni) is, illetve könnyen hasznosítható gyümölcscukrokat és poliszacharidokat.
Hatásmechanizmus bővebben
Levét, illetve gumójának kivonatát általános roborálásra, a szervezet ellenállóképességének fokozására alkalmazzák. Vitaminjai támogatják a haj, a köröm és az idegrendszer egészséges működését. Serkenti a vérképzést. Enyhe vízhajtó hatása révén méregtelenítő kúrákban is alkalmazzák. Betain- glükozid révén javítja a sejtlégzést. A máj anyagcsere folyamataira is jótékony hatású. Könnyen hasznosítható szénhidrátjai gyors energia forrásként hasznosíthatók, főleg diabeteszben és a várandóság idején ajánlott a cékla fogyasztása. A cékla gyógyhatását vizsgálva a jelenlegi kutatások a céklagumóban található jelentős mennyiségű antociánok és a betain antioxidáns hatását igazolták. Ajánlott a cékla fogyasztása meghűléses időszakokban, betegségekben megelőzésre és általános roborálásra.
Megjegyzés, érdekességek
Egyesek szerint a rák gyógyításában is szóba került, mivel a daganatos sejtek szaporodását csökkentő folyamatokat támogatja.