eukaliptusz
Típus
IllóolajMorfológia, Növény leírása
Az eukaliptusz (Eucalyptus globus) a mirtuszfélék (Myrtaceae) családjának legkiterjedtebb nemzetsége. Túlnyomó többségük örökzöld, de tíz, Ausztrália északi részén élő fajuk a nyári forróságban elhullatja lombját. A leveleik rendkívül érdekesek. A hosszú száron ülő levéllemez kitűnően tudja követni a napfényt, mindig úgy fordul, hogy élével a Nap felé álljon, s így nem hevül föl.
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás
Ausztrália és Tasmánia tipikus fája.
Felhasznált növényi rész (drog)
Levél, kéreg illóolaja.
Hatás, Terápiás felhasználás
Antiszeptikus, Keringésfokozó, Légzéskönnyítő
Legfontosabb tartalmi és ható anyagok
Illóolaj: Eukaliptol, pinén, pinokarveol, kamfén. Cserzőanyag, keserűanyagok.
Hatásmechanizmus bővebben
Az illóolajokat úgy vonják ki, hogy vízgőzzel desztillálják a fiatal ágakat és leveleket. Olaja a cineolnak köszönhetően antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Légúti megbetegedések kezelésében inhalálásra, a fogászatban pedig szájöblítésre használják. A cineolnak köszönhetően az eukaliptuszolaj baktériumölő hatása vetekszik a karbolsavéval. A levelek kivonatával sebeket, keléseket kezelnek, emellett közismert fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Meghűlés, nátha és egyéb, lázzal járó légúti fertőzések kezelésére is használják.
Megjegyzés, érdekességek
Érdekesség, hogy leveleit csak tíz eukaliptuszfaj hullatja el. A levelek helyett szürkésfehér kérgüket hullatják. Mivel az eukaliptuszfa nagyon gyorsan nő, Afrikában a maláriamocsarak kiszárítására használják. Magassága elérheti a 70 métert is. Illóolaját nagy becsben tartja az illatszeripar. Lehullott kérgéből papírt készítenek.