kakukkfű
Típus
GyógynövényMorfológia, Növény leírása
A kakukkfű (Thymus vulgaris) 20-50 cm-re megnövő, erősen fűszeres illatú évelő félcserje. Rizómás a gyökérzete, kissé szögletes szára földre terülő. A levelek keresztben átellenesek és száron ülők, oválisak vagy ár alakúak. A lilás, fehéres színű, illatos virágok álörvös fejecskéket alkotnak. Termése négyes makkocska.
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás
Dél-Európában, a Földközi-tenger mellékén őshonos. Nálunk termesztik. Rokonfajai (Pl.Thymus serpyllum) egész Európában, így nálunk is megtalálható (Mezei kakukkfű) a naposabb réteken, kaszálókon, erdőszéleken. Főleg a meszes talajt kedvelik.
Felhasznált növényi rész (drog)
virágos hajtás, illóolaj
Hatás, Terápiás felhasználás
Köhögés csillapítására légutak tisztitására, nyákoldó, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Sima izom görcsoldó. Emésztés elősegítésére. Enyhe szél és vízhajtó.
Legfontosabb tartalmi és ható anyagok
Illóolaj tartalma 0.8-2.6%. Fő komponensei: Timol-cimol (30-50%), kámfor, karvakról, p-cimol1-2%. Flavonoidok: Thymonin, Cirsineol, egyéb: kávésav származékok, ursolsav, rozmarinsav, gyanta, szaponinok és csersavak.
Hatásmechanizmus bővebben
A kakukkfű illóolajai - a timol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú - erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatású. A keserű- és cseranyagok élénkítőleg hatnak az emésztésre, mert fokozzák az emésztőnedvek termelődését. Timol tartalom miatt 3 évesnél fiatalabb gyerekeknél töményebb formában nem alkalmazható!