lándzsás útifű
Típus
GyógynövényMorfológia, Növény leírása
A lándzsás útifű (Plantago lanceolata) vagy keskeny levelű útifű (Plantago lanceolata) az árvacsalán-virágúak (Lamiales) rendjébe, az útifűfélék (Plantaginaceae) családjába, a Plantago nemzetségbe tartozó lágy szárú növényfaj. Főgyökeres gyöktörzs, rövid szártagú hajtásain csak lándzsa alakú, 3-5 ívesen futó erezetű, ép szélű tőlevelek vannak. Az apró fehéres virágok tömött hengeres vagy gömbös füzérben állnak. A porzók hosszabbak a pártánál, így feltűnően kiállnak a virágzat szintjétől. Virágzás: áprilistól augusztusig. Termése: kétmagvú, harántirányban felnyíló, kupakkal nyíló tok.
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás
Rétek, legelők, útszegélyek jellegzetes évelő növénye.
Felhasznált növényi rész (drog)
tőlevél és fiatal hajtás
Hatás, Terápiás felhasználás
Köhögés csillapító, antibakteriális, enyhe gyulladás csökkentő.
Legfontosabb tartalmi és ható anyagok
Aukubin glikozidpolifenolok, nyálka-poliszacharid,C-vitamint, Kálium (K), Cink (Zn)
Hatásmechanizmus bővebben
A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt. Oldja a letapadt nyákot, elősegíti a köpet képződést. A torok nyálkahártyáját bevonva enyhíti annak gyulladását, szünteti a köhögési ingert. Ártalmatlansága miatt a gyermekgyógyászatban is szívesen alkalmazzák. Hurutos és száraz köhögés csillapítására egyaránt használható.
Megjegyzés, érdekességek
Külsőleg a népgyógyászat bőrsérülésekre, vágott és gennyes sebekre, nehezen gyógyuló fekélyekre és vérzéscsillapításra használta.