spárga
Típus
GyógynövényMorfológia, Növény leírása
A közönséges spárga (Asparagus officinalis) a spárgavirágúak rendjébe, a spárgafélék családjába tartozó növényfaj. Évelő, egylaki, lágyszárú növény. Földfeletti hajtása dúsan elágazó. 30-200 cm magasra is megnőhet. Gyöktörzse (csirág) vastag, levelei pikkelyszerűek, melyeket finom, keskeny szálas vagy fonalas, örvösen álló levélszerű szárak helyettesítik. Ezen örvökön 1, 2 vagy 3 virág található, a virágtakaró lepel harang alakú, a porzós virágoké hosszabb a termősökénél. Termése gömbölyű, 8mm-s piros bogyók 6 maggal.
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás
Száraz gyepekben, sztyepréteken, bokorerdőkben található leggyakrabban.
Felhasznált növényi rész (drog)
gyöktörzs, gyökérfiatal hajtás, hajtásvég
Hatás, Terápiás felhasználás
Ödéma csökkentő. Vízhajtó. Vesekő képződés megelőzésére. Méregtelenítésre. Zöldségként a napi táplálkozásban.
Legfontosabb tartalmi és ható anyagok
Szteroid-szaponinok: Aszparagozid.
Aminok: Aszparagin.
Kálium (K), Magnézium (Mg)Flavonoidok (rutin), Cukrok (mannan) illóólaj
Hatásmechanizmus bővebben
Elősegíti a szövetek közt felgyülemlet víz elvezetését (ödéma). Segíti a vizelet kiválasztódását a vesékből. Magas kálium tartalma révén visszapótolja a vizelettel kiürülő káliumsókat.
Megjegyzés, érdekességek
Gyógynövényként több évszázada számon tartják. Elsősorban vízhajtó és vesekő-eltávolító hatása ismert, vízhajtóként áttételesen a szívet tehermentesítve a keringésre is jótékony hatással van. Ugyancsak vízhajtó tulajdonságával van összefüggésben, hogy segíti a szervezet méregtelenítését. Szárított porát fogfájás kezelésére is használták. Kedvezően hat a belső elválasztású mirigyek működésére, és enyhe hashajtó hatású. A nyers spárgalé is egészséges, 4-5 hajtásból zöldségcentrifugával félcsészényi nyerhető. Túlzott fogyasztása nem javasolt köszvényes és veseköves, illetve erre hajlamos emberek részére.