szója
Típus
GyógynövényMorfológia, Növény leírása
A szójabab (Glycine max) hüvelyes zöldségnövény, amely fél-egy méteresre is megnövő lágyszárú, egynyári növény. Pillangós virágai sárgás fehérek, vagy kékes lilák. Hüvelytermés héja zöldes barna, szőrökkel fedett, benne 1-4 gömbölyű, vagy ovális, eltérő, a fehértől halványzöldön át barnás feketéig színezetű mag található.
Származás, termőhely, lelőhely, előfordulás
Ázsia, India, Dél-Amerika. Növényi kultúrában melegebb éghajlaton is megterem.
Felhasznált növényi rész (drog)
Magolaj, erjesztett babból nyert olaj és fehérje kivonat. Finomított szójaolaj. Hidrogénezett szójaolaj
Hatás, Terápiás felhasználás
Csökkenti a női klimax mellékhatásait. Koleszterin csökkentő. Reform konyha alapja.
Legfontosabb tartalmi és ható anyagok
A mag (bab) tartalmaz 35%-ban szénhidrátokat, 50 % fehérjét 20% olajat. A szója olaj nagy mennyiségben tartalmaz glicerint és linolsavakat (50%), 30%-ban olajsavat, és -linolénsavakat, esszenciális zsírsavakat, foszfolipideket, lecitint, palmitin és sztearinsavakat, 5-10% Arachidonsavat. A szójabab tartalmaz fitoszterolokat is. Ezek közül a legjelentősebbek a sitoszterol és stigmasterol.
Hatásmechanizmus bővebben
A magban jelentős az isoflavon tartalom. A legnagyobb és hatásos komponense a GENISTEIN és a DAIDZEIN. Az ösztrogén receptorokhoz gyengén kötődve az ösztrogénhiányos állapotokban mérséklik a hormonhiány okozta kellemetlen tüneteket. Klinikai megfigyelések sora bizonyította, hogy ezek a bioflavonok jelentősen enyhítik a menopauza során jelentkező kellemetlen tüneteket, pl, hőhullámok, feszülés, izzadás, nyugtalanság. A csontritkulásra való hatása azonban vitatott. A szójatejként ismert magkivonat magas foszfolipid tartalomnál fogva, közismert neveként szójalecitin előnyösen befolyásolja koleszterin szintézist, epe elválasztást segítő. Sejtvédő hatása úgy nyilvánul meg, hogy beépülve a sejt membránba javítja azok működését és regenerációját. Javítja az agyműködést. Ázsiában, a népgyógyászatban alkalmazták még köptetőként, köhögéscsillapításra, gennyes csomók és gerincfájdalom kezelésére, diabéteszben, angolkórban, vérszegénységben és tuberkulózis gyógyításában.